Jest wiele odpowiedzi, które musi znaleźć osoba zadająca sobie pytanie, jak założyć firmę transportową. Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że tę branżę obejmuje bardzo wiele przepisów prawnych, które muszą zostać spełnione. Osoby, które chcą legalnie działać na tym rynku, muszą kupić różne urządzenia, takie jak choćby tachografy.

Konieczna obecność tego typu technologii już będzie wzmagała koszty, więc trzeba będzie posiadać odpowiedni kapitał początkowy, żeby nowopowstała firma miała pełną płynność finansową. Bardzo istotne jest to, żeby korzystać z dobrych tachografów, które nie będą się psuć.

Obecnie tachografy cyfrowe wyparły całkowicie te, które działały analogowo. Warto wiedzieć o tym, że bez tego wyposażenia firma może zapłacić bardzo duże kary finansowe, więc koniecznie trzeba się w nie zaopatrzyć. Nie jest łatwo prowadzić przedsiębiorstwo transportowe, już sam fakt, że niektóre kontrole mogą pozbawić licencji, niezbędnej do wykonywania takich usług świadczy o tym, że usługi transportowe to branża dla osób odpowiedzialnych, które będą przestrzegał przepisów. Bardzo istotne jest to, żeby wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne, wtedy nie wydarzy się sytuacja, w której na przykład zapomnimy o kalibracji tachografu.

Osoba, która chce założyć firmę przewozową musi spełniać kilka ważnych warunków: nie może być karana za przestępstwa przeciwko skarbowi państwa ani za te, które dotyczą środowiska. Musi mieć odpowiednią licencję przewoźnika oraz prawo do wykonywania zawodu. Musi mieć stałą i rzeczywistą siedzibę, żeby dało się wykonywać różne kontrole poprawności z przepisami. Oprócz tego warto wiedzieć o tym, że na tym rynku istnieje już spora konkurencja, podaż takich usług jest duża, dlatego należy dokładnie się zastanowić nad tym, w którą niszę chcemy trafiać. Ostatnio dużą popularnością cieszy się kabotaż. Jest to przewóz towarów w obrębie jednego państwa, która z niego nie pochodzi. Jest to dobra okazja do zarobienia pieniędzy dlatego, że wielu przewoźników z Polski ma bardzo atrakcyjne oferty dla zachodnich sąsiadów, więc oni zdecydowanie wolą korzystać z tańszych usług.

Bardzo istotne jest to, żeby poznać wszystkie przepisy dotyczące takich działań. Niektóre kraje w jakimś stopniu chronią rodzimy rynek transportowy, więc trzeba dokładnie poznać wszystkie obostrzenia, żeby dobrze wybrać czas, sposób i miejsce do przewozu. Chociaż istnieją ogólne przepisy, które dotyczą całej Unii Europejskiej, to jednak każdy kraj członkowski może mieć własne dodatki, dlatego należy dokładnie sprawdzić o co chodzi, żeby można było sprawnie przewozić takie towary bez obawy o to, że transport będzie się odbywał nielegalnie.