Transport ciężarowy zazwyczaj wiąże się z przewozem ładunków o dużej masie. Oczywiście, aby możliwe było działanie w tym zakresie, niezbędna jest zarówno odpowiednio dopasowana do przewozu często wielkogabarytowych paczek flota samochodów, jak również niezbędne zezwolenia.

Ponadto firmy świadczące usługi transportowe tego rodzaju, muszą zwracać szczególną uwagę na regularnie serwisowanie posiadanych pojazdów, jak również zatrudnianie pracowników o dużym doświadczeniu. Dzięki temu można mieć pewność, że przewożone towary dotrą do rąk odbiorców w nienaruszonym stanie, jak również w możliwie najkrótszym czasie.

Zakres działań firm, które zajmują się transportem ciężarowym może być bardzo szeroki. Wielokroć możemy spotkać się z przedsiębiorstwami, których domeną działania jest przewóz różnorodnych towarów na terenie kraju, a zatem mamy tutaj do czynienia z transportem krajowym, jak również zajmujących się spedycją międzynarodową. Szczególną forma transportu ciężarowego jest przewóz towarów niebezpiecznych. Wymaga on odpowiedniego przygotowania samochodów, a także zdobycia przez pracownika odpowiednich umiejętności, potwierdzonych specjalnymi zaświadczeniami bądź certyfikatami.

Bardzo ważną kwestią w przypadku transportu ciężarowego jest duża terminowość. Bez odpowiedniego dopilnowania tej sprawy można się bowiem narazić na niezadowolenie klientów, a tym samym utratę kolejnych zleceń. Sytuacja taka jest niedopuszczalną zwłaszcza gdy mamy do czynienia z przewozem żywności bez wykorzystania ciężarowych samochodów chłodniczych, żywego inwentarza, jak również produktów o skróconym terminie przydatności do spożycia.

W zależności od rodzaju przewożonych towarów, transport ciężarowy możemy odpowiednio pogrupować. W przypadku przewozu surowców niezbędnych np. w budownictwie, a konkretnie takich jak różnego typu kruszywa, piach czy ziemia, możemy mówić o transporcie surowców sypkich. Przeprowadzki- a zatem przewóz mienia ruchomego osób prywatnych, bądź też firm także jest pewnego rodzaju formą transportu ciężarowego. Oczywiście tutaj można także skorzystać z pomocy taksówek towarowych, niemniej jednak z uwagi na ograniczoną ładowność tych pojazdów, opcja ta jest mniej popularna.

Jak więc widzimy, transport ciężarowy może obejmować różnorodne produkty i odbywać się na obszarze naszego kraju, jak również poza jego granicami. Niemniej jednak jeżeli mówimy tutaj o typowej działalności gospodarczej w tym zakresie, niezbędne do jej prowadzania są zarówno stosowne zaświadczenia, jak również wykwalifikowana kadra pracowników, a także w pełni sprawny sprzęt.