Nadszedł czas, kiedy możemy pomyśleć o swoich własnych czterech kółkach? Jest co najmniej kilka takich kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy przymierzamy się do zakupu samochodu. W znacznie lepszej sytuacji są doświadczeni kierowcy, którzy nie jednym autem już jeździli i, bazując na własnych doświadczeniach, mają wyrobione opinie na temat konkretnych marek i konkretnych modeli. Jeżeli zakup samochodu to dla nas pierwsza tego typu przygoda, musimy przemyśleć choćby najważniejsze kwestie dotyczące samochodu, który weźmiemy na celownik.

Jeżeli nie przymierzamy się do zakupu nowego samochodu, warto zwrócić uwagę na przebieg, czyli ilość kilometrów, jaką dotychczas pokonano określonym samochodem. Starsze samochody często mają przebieg przewyższający 200 000 kilometrów. W przypadku, gdy interesujemy się modelem z nieco starszego rocznika – taka liczba kilometrów powinna spowodować, że w naszej głowie zapali się lampka. Niestety, trudno jest określić optymalny przebieg, ponieważ jest to kwestia mocno powiązana z wiekiem samochodu.

Kolejnym ważnym elementem, który sporo powie nam na temat kwestii używania samochodu przez poprzedniego (czy też poprzednich) właściciela jest stan karoserii. Jeżeli znajdziemy ślady korozji – mamy dwa wyjścia. Albo jeszcze bardziej stanowczo negocjujemy cenę, albo udajemy się na poszukiwania innego egzemplarza.

Do tych drobiazgowych kwestii, które mogą nam zdradzić co nieco na temat sposobu eksploatacji naszego potencjalnego nabytku, jest także kilka elementów wewnątrz. Warto rzucić okiem na drążek skrzyni biegów. Kolejny taki element stanowi kierownica – może być mocno przetarta, co bardzo niekorzystnie wpłynie na wizualny stan i komfort jazdy. Ponadto, nie zaszkodzi dokładne sprawdzenie stanu tapicerki i siedzeń.

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, sprawdźmy stan wszystkich klamek. To drobiazg, o którym łatwo zapomnieć, jeśli jesteśmy jedyną osobą, która uda się na jazdę testową. Oprócz tego, elementem, który wpływa także na bezpieczeństwo jest stan szyb. Porysowany materiał negatywnie wpłynie na widoczność. Przy okazji, możemy także porównać oznaczenia na poszczególnych szybach. Jeżeli numery różnią się od siebie – możemy zapytać sprzedawcy o to, czy dany samochód na pewno jest w 100% „bezwypadkowy”.

Dobry zwyczaj mówi o tym, że silnika nie należy myć przed sprzedażą, ponieważ jego stan faktyczny – czyli taki, jaki miał miejsce przez większość czasu eksploatacji samochodu – może nam sporo powiedzieć.