Kierowca samochodu ciężarowego ma przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie. Wydawać by się mogło, że ceny autostrad w Europie nie są drogie, ale wszystko zależy od konkretnej trasy i od samochodu. Jak wiadomo liczy się nie tylko waga, ale również załadunek jaki ze sobą wieziemy. Takie szczegóły znajdują się w dokumentach, jakie zawsze mamy przy sobie. Najczęściej kierowcy korzystają z Eurotunelu, za który płaci się w granicach 53 euro. Czy jest to dużo? Patrząc na jakość jazdy i to, że możemy dojechać praktycznie ekspresowo w wiele miejsc, na pewno nie.

Ogólnie opłata do najtańszych nie należy. Średnio, roczna karta na korzystanie z autostrady wynosi około 280 złotych. Kwoty te nie są wysokie jeśli patrzymy na tak długi okres czasu. Kolejny koszt z jakim może spotkać się kierowca to kary dla kierowców, które dotyczą nie tylko nieprzepisowego jeżdżenia. Kary dla kierowców są bardzo różnorodne i bardzo często dotyczą, wbrew pozorom, braku odpoczynku oraz zbyt wielu godzin spędzonych za kierownicą bez jakiegokolwiek przystanku. Wielu kierowców chce dotrzeć na miejsce jeszcze przed czasem, więc przedłuża czas za kierownicą, co z kolei grozi karą w wysokości 100 PLN. To jednak nic.

Za skrócenie czasu odpoczynku kierowca ciężarówki zapłaci nawet 450 PLN, a czasami nawet więcej. Niestety praca ta jest bardzo wymagająca, a organizm nie regeneruje się w kilkanaście minut. Odpoczynek jest zatem konieczny do prawidłowego funkcjonowania w czasie swojej pracy. Bez tego kierowca może narazić innych uczestników ruchu na poważny wypadek ze swoim uczestnictwem. Nie chcemy przecież narażać siebie i innych na pewną śmierć i odpoczywamy. Kolejnym problemem i właściwie zagadnieniem są normy alkoholu dla kierowców, które wynoszą dokładnie 0,19‰. Wszystko ponad to jest stanem po spożyciu i grozi nawet odebraniem prawa jazdy – od tego nie ma już powrotu.

Osoba pijąca w czasie jazdy samochodem ciężarowym może uśmiercić na swojej drodze każdego. Nie jest to samochód osobowy, a kolos ważący kilkanaście ton, a razem z załadunkiem nawet kilkaset. Pozostaje zatem dokładnie trzymać się zasad bezpieczeństwa w tym zawodzie i kierować się zdrowym rozsądkiem w każdej sytuacji. Każdy kierowca samochodu ciężarowego powinien czuć na sobie ogromną odpowiedzialność. Z wypadku z udziałem takich samochodów bardzo rzadko ktoś wychodzi z lekkimi obrażeniami. Jak widzimy niekarani mają najlepiej, a o karę trzeba się naprawdę postarać. Warto więc trzymać się wszystkich przepisów każdego dnia w swojej pracy.