Jazda po autostradzie jeszcze kilkanaście lat temu była w Polsce czymś niemożliwym. Opowieści o cudownych, szybkich autostradach opowiadane przez kierowców, pokazywane w filmach, wzbudzały bardzo wiele emocji. Każdy kierowca lubiący siedzieć za kółkiem, marzył o takiej trasie. Ile wspólnego z rzeczywistością mają takie opowieści? Prawda jest taka, że nie mamy bezdroży, po których możemy pędzić ile dusza zapragnie.

Według prawa musimy trzymać się ściśle ustalonych prędkości na konkretnych drogach. Informację o tym dokąd możemy sobie pozwolić szarżować znajdziemy na mapach, ale również przy ulicy na której się poruszamy – każda z nich jest, a bynajmniej powinna być bardzo dokładnie oznaczona, łącznie z dopuszczalną prędkością. Na autostradach samochody osobowe jeżdżą do 140 km/h, natomiast jeśli chodzi o samochody ciężarowe, prędkość ta nigdy nie powinna przekraczać 80 km/h. Do tego pięknego autostradowej raju dochodzą ceny autostrad w Europie, które nie należą do tanich.

Wszystko zależy od tego jak często korzystamy z takich dróg i jaki odcinek takowej autostrady jest nam potrzebny. Czy opłaca się zainwestować i jechać w spokoju bez sygnalizacji do kilka kilometrów, czy też znajdziemy alternatywną trasę która również nie będzie męcząca. Na pewno ogromną wygodą jest możliwość jazdy bez przerwy i zbędnych przystanków. Jednak tutaj musimy być czujni na kary dla kierowców ciężarowych, którzy przekroczą limit ciągłego czasu za kierownicą. Odstępy czasowe, odpoczynki oraz sen to rzeczy uwzględnione w prawie i kierowca nie może być ponad to. Inaczej musi się liczyć ze sporą karą, a nawet pożegnaniem się ze swoim zawodem. W Polsce autostrady, autostrady dopiero od niedawna zyskują poparcie. Rozbudowa wielu dróg pozwala między innymi na spokojne dojechanie z Warszawy do Gdańska. Jednakże opłatami przewyższamy najlepsze autostrady w Europie, co dla samych kierowców staje się powoli wielkim absurdem. Korzystanie z drogi nie może być na tyle drogie, by większość uczestników ruchu szukało pobocznych tras, które często prowadzą przez wsie oraz lasy.

W temacie samochodu zawsze i wszędzie warto poruszyć normy alkoholu dla kierowców, których każdy kierowca powinien przestrzegać. Dla odpowiedzialnego uczestnika ruchu siadanie za kierownicą po wypiciu jakiegokolwiek alkoholu jest czymś nierealnym. Pozostańmy zatem w realnym świecie i trzymajmy się obowiązującego prawa. Dobrego kierowcę nie wyznacza licznik, ale trzeźwe myślenie i odpowiedzialne siadanie za kółkiem. Zanim wsiądziemy do samochodu, zastanówmy się czy jesteśmy w stanie prowadzić.