W każdym państwie można spotkać określony system opłat za autostrady i drogi ekspresowe. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw transportowych, prowadzących przewóz międzynarodowy. Kierowcy samochodów ciężarowych muszą liczyć się z koniecznością zapłaty za przejazd, a każdy kraj posiada swój indywidualny system naliczania cen. Jednym z nich jest eurowinieta.

Pojazdy o masie 12 ton i większej (z wykluczeniem autobusów), które chcą poruszać się po autostradach Holandii, Luksemburgu, Danii oraz Szwecji, są zobowiązane do posiadania eurowiniety – uniwersalnej karty, która służy do rozliczania opłat drogowych i pozwala swobodnie poruszać się po wyżej wymienionych krajach.

Zakończenie eurowiniety w Belgii

Obowiązek posiadania eurowiniety funkcjonował również w Belgii, jednak na oficjalnym portalu zamawiania eurowiniety pojawiło się zawiadomienie o zakończeniu funkcjonowania tego systemu w Belgii. Od dnia 1 kwietnia 2016 roku państwo Belgijskie nie będzie pobierać opłat w systemie eurowiniet na terytorium tego kraju. Planowane jest jednak wprowadzenie alternatywnego systemu kilometrażowego, polegającego na pobieraniu opłat za przejechane kilometry. Pozostałe kraje, tj. Dania, Holandia, Szwecja i Luksemburg nadal pozostają objęte systemem winiet.

Jak to działa?

System Eurowiniety nie wymaga instalowania żadnego urządzenia, za korzystanie z niej można zapłacić przez Internet, na stacjach benzynowych, w punktach odprawy granicznej bądź w dedykowanych placówkach obsługi AGES – operatora eurowiniety. Opłata za nią jest możliwa za pomocą karty paliwowej, flotowej lub kredytowej. Eurowinieta powinna być zakupiona jeszcze przed wjazdem ciężarówki na teraz jednego z państw, w których obowiązuje ten system. Eurowinietę można kupić osobiście lub przez kogoś, najważniejsze, aby poprawnie wypełnić formularze, które następnie umożliwią identyfikację pojazdu na drodze.

Eurowinietę można zamówić na dowolny okres ważności (liczbę dni, tygodni lub miesięcy), maksymalnie na jeden rok. Pod koniec roku ustalana jest nowa stawka taryfowa na kolejny rok. System eurowiniety rejestruje numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji, liczbę osi czy okres korzystania z przejazdów. Samochody posiadające eurowiniety, są automatycznie kontrolowane na podstawie numerów rejestracyjnych poprzez kamery umieszczone
w określonych punktach kontrolnych oraz przez patrole mobilne. W ten sposób można sprawdzić ważność eurowiniety i w razie ewentualnych nieprawidłowości wystawić mandat.