Jazda po autostradzie jeszcze kilkanaście lat temu była w Polsce czymś niemożliwym. Opowieści o cudownych, szybkich autostradach opowiadane przez kierowców, pokazywane w filmach, wzbudzały bardzo wiele emocji. Każdy kierowca lubiący siedzieć za kółkiem, marzył o takiej trasie. Ile wspólnego z rzeczywistością mają takie opowieści? Prawda jest taka, że nie mamy bezdroży, po których możemy pędzić ile dusza zapragnie.

Read More

Jak wybrać giełdę do transportu?

Posted by Listopad 16, 2016

Transport krajowy oraz transport międzynarodowy opiera się w głównej mierze na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, takich jak giełdy transportowe. Warto jest zdobyć informacje na temat tych platform, gdyż w ostatnich czasach naroiło się wiele mitów na ten temat.

Read More

Fotoradar – wróg numer jeden!

Posted by Listopad 1, 2016

Znienawidzone przez kierowców, zmora dla wszystkich, którzy po drogach publicznych poruszają się z prędkością przekraczająca tę dozwoloną. Mowa o fotoradarach, których w Polsce na chwilę obecną jest już ok. 350.

Read More

W każdym państwie można spotkać określony system opłat za autostrady i drogi ekspresowe. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw transportowych, prowadzących przewóz międzynarodowy. Kierowcy samochodów ciężarowych muszą liczyć się z koniecznością zapłaty za przejazd, a każdy kraj posiada swój indywidualny system naliczania cen. Jednym z nich jest eurowinieta.

Read More

Koszt podróży przez Europę

Posted by Wrzesień 19, 2016

Kierowca samochodu ciężarowego ma przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie. Wydawać by się mogło, że ceny autostrad w Europie nie są drogie, ale wszystko zależy od konkretnej trasy i od samochodu. Jak wiadomo liczy się nie tylko waga, ale również załadunek jaki ze sobą wieziemy.

Read More

Zakaz ruchu dla ciężarówek w Europie

Posted by Wrzesień 10, 2016

Samochody, których masa przekracza 12 ton, podlegają pewnym ograniczeniom drogowym. W okresach wyjątkowego natężenia ruchu (jak np. weekendy, święta czy wakacje), w określonych godzinach samochody ciężarowe mają zakaz poruszania po drogach ekspresowych i autostradach.

Read More

Rozwój transportu lotniczego

Posted by Wrzesień 8, 2016

Transport lotniczy w Polsce jest najmniej rozwiniętą gałęzią transportu. Wynika to z tego, że infrastruktura lotnicza ma jeszcze dużo do nadrobienia w porównaniu z infrastrukturą innych krajów. Mamy trzy najbardziej znane lotniska: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice oraz Katowice-Pyrzowice – na nich odbywają się główne przyloty i odloty.

Read More

Ceny paliwa regularnie idą w górę. Co na to właściciele firm przewozowych, którzy codziennie zostawiają nawet dziesiątki tysięcy na stacjach benzynowych? Ceny paliw w Europie wahają się w zależności od sytuacji na świecie. Konflikty między różnymi państwami są przyczyną wzrostów i obniżek.

Read More

Zakaz jazdy i karta kierowcy

Posted by Sierpień 3, 2016

Zawodowy kierowca musi nie tylko posiadać odpowiednie prawo jazdy, ale i dokumenty, dzięki którym będzie można zweryfikować nie tylko jego dane, ale również trasy którymi jeździł. Zawód ten wbrew pozorom nie jest taki łatwy – rejestrowanie wszystkiego jest konieczne do zweryfikowania bardzo wielu rzeczy.

Read More

Za co wlepiają mandaty w Europie?

Posted by Lipiec 31, 2016

Mandaty można dostać w pozostałych krajach europejskich podobnie jak w Polsce – za wszystko. Przed planowanymi wakacjami warto sprawdzić za co możemy dostać wysoki mandat. Samoloty i autokary mogą być ograniczeniem planu wycieczki lub też zbyt kosztownym środkiem transportu.

Read More